SWOS Scene: WWW.SENSIMAN.NET, Sensible Manager (SM) - manager SWOS on-line; 10 lig, gramy od 2000 roku!
Languages: pl

Voodoo Guild

Jeśli nie masz już siły patrzeć na kolejne części FIFy i PESa, albo zamiast gry widzisz na monitorze pokaz slajdów, a chcesz zagrać na komputerze w piłkę nożną, to proponuję cofnąć się nieco w czasie i odpalić… Sensible World of Soccer 96/97.

Recenzję rozpocznę od telegraficznego skrótu historii serii Sensible Soccer. Jej pierwsza wersja powstała daaaawno temuuuu na Amigę. Jako że stała się hitem, producenci postanowili to wykorzystać i wypuścili na rynek kolejną „część”. Oczywistym jest fakt, że po pewnym czasie pograć mogli również posiadacze pecetów. Potem co rok wypuszczano nowe wersje, już pod nazwą Sensible World of Soccer, różniące się drobnymi zmianami w grafice i aktualizacjami składów. Najlepszym ze wszystkich Sensiblów jest ten z 1996 roku, który za chwilę zostanie przeze mnie opisany. Potem był już tylko nieudany SS98 i wydany niedawno SS2006 (w miarę dobry).

Wybór drużyny. Kierować można jedną z drużyn klubowych, albo narodowych (jest ich ponad 1400) ze wszystkich części świata. Zanim zdecydujesz się, czy grać Macedonią z Wyspami Owczymi, czy Wisłą Kraków z El Vigia, czy wybrać zupełnie coś innego, pamiętaj, że piłkarze różnią się między sobą umiejętnościami. Jedni dobrze podają, inni szybko biegają, a jeszcze inni specjalizują się w odbieraniu piłki. Musisz również ustawić odpowiednią taktykę – to ważny czynnik. Masz pełną dowolność w ustawianiu graczy na boisku. Możesz skorzystać z tych proponowanych przez programistów, lub zrobić całkowicie nową.

Przejdźmy do meczu. Ostatecznie wybrałeś mecz Polska vs San Marino. Jeszcze tylko wspomnę o sterowaniu. Odbywa się ono przy użyciu jednego przycisku. W zależności od tego, czy masz piłkę, czy nie, albo wykonujesz podanie/strzał/główkę, albo po brutalnym wślizgu rekwirujesz rywalowi piłkę. Pestka? Uważaj. Gwizdek. Małe, kilkupikselowe ludziki biegają jak szalone. Ledwo dotknąłeś klawiatury, a piłkę ma rywal. Robisz, co możesz, ale po pierwszej połowie jest 0-3. Gra nie jest łatwa na początku. Trzeba zagrać kilka razy, żeby w ogóle strzelić jakiegokolwiek gola. Przyda się do tego podkręcanie piłki. Kiedy piłka jest w locie można uzyskać to wciskając strzałki lewo/prawo. Ale pamiętaj: każdy mecz jest nieprzewidywalny i dynamiczny od początku do końca. Możesz grać rewelacyjnie, ale i tak pewnego dnia Dublin City może strzelić Twojej Barcelonie gola. Złota zasada: nie lekceważ przeciwnika.

Kiedy nabierzesz już wprawy, będziesz mógł wypróbować swoje umiejętności w Pucharze Świata, Mistrzostwach Europy, albo w jednej z narodowych lig. Jeśli to ci nie odpowiada, możesz zrobić własny Turniej i ustalić zasady. To też Ci nie pasuje? Hmm… Przechodzimy do tego, co najlepsze. Kariera. Możesz być albo tylko trenerem, albo będąc nim zagrać swoją drużyną. Po 3 udanych sezonach może cię nawet kopnąć zaszczyt i obejmiesz posadę Trenera Reprezentacji. A ile trwa kariera? Ehm… 20 sezonów. Taak. To trzeba przeżyć.

Grafika w SWOSie jest prosta, choć miła dla oka. Wydać wyraźnie piksele. Wszystko jest wyraźne, boiska i piłkarze różnią się wyglądem. Animacje są dobrze zrobione, choć nie ma ich za wiele.

Muzyka… Muzyką są okrzyki kibiców, gwizdki sędziego, komentarze komentatora. Nic więcej nie trzeba.

Podsumujmy zalety. Przede wszystkim ogromna efektowność i dynamiczność meczy. Nie ma tu czasu do namysłu. Trzeba nauczyć się szybkiej, wręcz automatycznej reakcji na ruchy przeciwnika. Przy najlepszej okazji do strzału można dać się ponieść i ostatecznie spudłować. Kolejną zaletą jest ilość drużyn narodowych i klubowych. Nie można zapomnieć również o rozbudowanym trybie kariery, który zresztą opisałem pokrótce wyżej.

Cóż. Ta gra też ma wady. Małe, ale jednak ma. Muszę sobie je tylko przypomnieć… Brakuje rozgrywki multiplayer w internecie. Drugą jest poziom trudności, który na początku może zrazić do gry, jednak po pewnym czasie zaczyna się dostrzegać jego zalety.

Grę polecam wszystkim miłośnikom piłki nożnej. Na koniec dodam tylko, że mimo, iż producent przestał pracować nad grą, w internecie można znaleźć wiele dodatków do gry zrobionych przez fanów, np. składy na sezon 05/06, polski komentarz itp. Teraz wracam do zabawy w SWOSa.

 

Autor: DeDark; Data: 11-8-2006

Źródło: http://www.voodooguild.com/1139

Autor: Tomplus, Data: 06.12.2008